Građanska Mreža Centralne i Istočne Evrope predstavlja međunarodni projekt uspostavljanja i jačanja mreže nevladinih organizacija koje su zainteresovane za unaprijeđenje učešća građana u procesima odlučivanja.
Mreža djeluje kako bi osigurala demokratske sisteme kroz učešće građana u procesima donošenja odluka. Da bi demokratski sistemi opstali, mora postojati vjerovanje u slobodno učešće građana ali i praktikovanje tog učešća u procesima donošenja odluka. Ovo je ipak nešto novo u regionu Centralne i Istočne Evrope, i iz tog razloga, građansko učešće se mora graditi i njegovati.
Iskustva slobodnog učešća koja su građani u zemljama ovog regiona stekli tokom zadnjih godina se trebaju podijeliti kako međusobno tako i sa onima koji njeguju građansku participaciju. Promocija potencijala građanskog učešća kroz širenje informacija je od vitalnog značaja, tako da različite osobine participativnih pristupa u raznim zemljama služe kao osnova za multiplikaciju i mobiliziranje značajnog segmenata populacije u svakoj od zemalja.
Građanska Mreža danas broji 26 organizacija iz 16 zemalja (Češka, Slovačka, Poljska, Bugarska, Rumunija, Bosna i Hercegovina, Rusija, Srbija i Crna Gora, Mađarska, Gruzija, Bjelorusija, Albanija, Jermenija, Hrvatska, Estonija i Ukrajina) i službeno je registrirana u Slovačkoj.
CCI je jedan od osnivača, i volonterski je član upravljačkog tijela Mreže - Koordinacionog tima.
Historija Mreže
Historija Mreže datira iz 2000 godine kada je održan prvi seminar u Slovačkoj koji je okupio predstavnike 6 zemalja. Odluka da se krene naprijed sa formiranjem Mreže došla je u avgustu 2001 godine kada je Mreža dobila svoj prvi grant od C.S. Mott Fondacije. Nakon što je neko vrijeme radila kao dio Centra za organiziranje u zajednici (CC0) u Slovačkoj, Mreža je odlučila da se osamostali. U januaru 2005, Građanska Mreža se formalno registrirala kao neovisna organizacija sa sjedištem u Slovačkoj.
Misija
Misija Građanske mreže Centralne i Istočne Evrope je da promoviše građansko učešće u Centralnoj i Istočnoj Evropi i da osigura mogućnosti za građanske inicijative, da se stvore mogućnosti za sticanje novog znanja, razmjene iskustava i ideja.
Ciljevi
- Povećati svijest opće javnosti u zemljama Centralne i Istočne Evrope o potencijalima i utjecajima građanskih inicijativa
- Ojačati vještine i kapacitete građana da efektivnije učestvuju u razvoju društva
- Promovirati zajedničke aktivnosti inicijativa
Vrijednosti na kojima počiva rad Mreže
- Svaki građanin ima pravo da učestvuje u stvaranju i provedbi aktivnosti koje imaju utjecaja na njegov/njen život, život njihovih porodica i zajednica u kojima žive
- Mora se osigurati i stimulisati aktivno uključivanje marginaliziranih grupa građana kako bi postali jednaki partneri
- Svi članovi Mreže moraju poštovati raznolikost članstva i njihovih iskustava
- Uzajamno poštovanje, zajednička vizija i uvjerenja svih članova mreže
Principi djelovanja
- Mreža je neformalna struktura koja je otvorena za nove članove
- Doprinos svakog člana je neophodan
- Razmjena iskustava i međusobno pomaganje
- Mreža postoji kako bi poboljšala napore pojedinačnih organizacija i ostvarila rezultate i utjecaj u regionu Centralne i Istočne Evrope