16.12.2019
PROVEDENO ISTRAŽIVANJE POKAZALO GRAĐANI FBIH PODRŽAVAJU DA SE KUĆNI OTPAD KORISTI KAO RESURS I ALTERNATIVNO GORIVO
U okviru kampanje „Otpad kao resurs i alternativno gorivo-RDF“ Centri civilnih inicijativa (CCI) proveli su istraživanje javnog mnijenja na temu kućnog otpada. Istraživanje je provedeno na temelju tri najvažnija principa u hijerarhiji upravljanja otpadom, princip prevencije, reciklaže i iskoristivosti.
Što se tiče količine otpada koje domaćinstvo proizvede na dnevnom nivou rezultati su pokazali da građani Federacije BiH nemaju jedinstven stav i ne vode računa o količini otpada koji proizvedu u svom kućanstvu niti gdje taj otpad završava.
U pogledu razvrstavanja kućnog otpada u za to predviđene kontejnere, građani su bili konkretniji u svojim odgovorima. Interesanto je da je skoro isti procenat anketiranih domaćinstava, oko dvije trećine, i u gradu i selu koji su se izjasnili da ne razrvstavaju otpad jer ne postoje takvi kontejneri u njihovoj blizini.
S druge strane, domaćinstva koja žive na selu značajno češće od onih u gradu ističu da ne žele razvrstavati kućni otpad (13% naprema 7%), kao i da svoj otpad pale ili ga razvrstavaju za vlastite potrebe (3% naprema 0,5%)
Oko petine domaćinstava (19%) razvrstava kućni otpad u za to predviđene spremnike, dok se 10% domaćinstava izjasnilo da ne žele to raditi
Provedeno istraživanje pokazalo je da većina domaćinstava, podržava da se odpad počne koristiti kao alternativno gorivo, a sve manje da se odlaže na odlagališta. Sumarno prikazano, 73% anketiranih je za korištenje otpada kao alternativnog goriva, i to 44,9% pod uslovom da to bude isključivo po eklološkim standardima, a 28,1% su za ovu opciju u svakom slučaju.
Gradska domaćinstva češće od seoskih podržavaju korištenje otpada u industrijske svrhe u skladu sa ekološkim standardima (52% naprama 39%), dok seoska domaćinstva češće od gradskih ni u kom slučaju ne podržavaju ovakvo korištenje otpada (34% naprama 18%).
Oko četvrtine domaćinstava (27%) ne podržava korištenje otpada u industrijskom sektoru.
Postojeće općinske/gradske i regionalne deponije nemaju više kapaciteta za prihvat i odlaganje proizvedenog komunalnog otpada u FBiH. Procjenjuje se da u FBiH svake godine 750.000 tona neiskorištenog otpada završi na odlagalištima ili u prirodi. Potrebno je unaprijediti sistem upravljanja komunalnim otpadom, na način da se uvedu neke od alternativnih rješenja, po ugledu i praksu zemalja iz okruženja i EU.
Istraživanje javnog mnijenja provedeno je u sklopu kampanje „Otpad kao resurs i alternativno gorivo-RDF“, kojom se želi upozoriti na problem odlaganja velikih količina komunalnog otpada, na moguće posljedice koje uzrokuje odbačeni i odloženi otpad u prirodu, kao i prijedlog smjernica za doprinos u rješavanju ovog problema poštivajući uspostavljeni sistem i hijerarhiju upravljanja otpadom.
Istraživanje je provela agencija Custom concept na reprezentativnom uzorku na teritoriji Federacije BiH metom CATI. Istraživanje je provedeno tokom mjeseca novembra 2019.godine
Ana Lučić
Koordinator za odnose s medijima
ana at ccibh dot org
055 222 111
Karađorđeva 8, Bijeljina