04.12.2024
VAŽNO JE DA NOVOIZABRANI PREDSTAVNICI LOKALNIH VLASTI KAO PRIORITET STAVE OTKLANJANJE UOČENIH NEPRAVILNOSTI U TROŠENJU JAVNOG NOVCA - Realizacija revizorskih preporuka kod 9 lokalnih institucija manja od 40% -
Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH u listopadu 2024. godine objavio je nalaze iz izvještaja o postupanju po preporukama iz ranije provedenih financijskih revizija za devet institucija s lokalnog nivoa vlasti. Izvještaji se odnose na postupanje po preporukama iz 2018. godine za JP „Komunalac“ Gradačac, JP „Rad“ Lukavac, JP „Komunalno Neum“; iz 2019. godine za JU Apoteka „Zdravlje“ Zenica, JP „Vodokom“ Kakanj, Općina Neum; te iz 2021. godine za Općinu Bosansko Grahovo, Općinu Tomislavgrad i Općinu Kladanj.
Ustanovljeno je da je ukupna realizacija revizorskih preporuka danih za otklanjanje uočenih nepravilnosti manja od 40% od čega čak šest institucija (Općina Bosansko Grahovo, JP „Rad“ Lukavac, Općina Tomislavgrad, JP „Komunalno Neum“, JP „Vodokom“ Kakanj te Općina Kladanj) u periodu dužem od 3 godine nije realiziralo ni polovinu danih preporuka. Ove činjenice jasno pokazuju da navedene institucije nisu ozbiljno shvatile odgovornost niti poduzele dovoljno adekvatnih koraka kako bi otklonile identificirane nepravilnosti u radu i trošenju javnog novca, a da lokalne vlasti nisu vršile nadzor nad mjerama koje institucije poduzimaju u cilju otklanjanja nepravilnosti.
Posebno zabrinjava činjenica da su uočene nepravilnosti vrlo ozbiljne i imaju negativne posljedice po rad revidiranih institucija i trošenje javnog novca. Naime, u pitanju su institucije koje su od Ureda za reviziju institucija FBiH dobile negativno mišljenje ili za financijske izvještaje ili za usklađenost poslovanja sa zakonskim propisima. S obzirom na to da su u pitanju lokalne institucije koje imaju veliki uticaj na kvalitetu života građana, neophodno je da se zaustavi ovakav odnos prema revizorskim izvještajima, te da se preispita odgovornost za neotklanjanje uočenih nepravilnosti u radu tih institucija i trošenju javnog novca.
Kako bi se osiguralo odgovorno i učinkovito upravljanje javnim sredstvima, veoma je važno da se vlasti upoznaju s nalazima revizorskih izvještaja za institucije iz svoje nadležnosti, ali i da vrše nadzor nad mjerama koje institucije poduzimaju za otklanjanje ukazanih nepravilnosti. Zbog toga Centri civilnih inicijativa pozivaju sve novoizabrane predstavnike lokalnih vlasti da pitanje revizorskih preporuka postave visoko na ljestvicu prioriteta budućih djelovanja kako bi se realizacija revizorskih preporuka maksimalno povećala, a broj nepravilnosti u trošenju javnog novca sveo na minimum.
Ana Lučić
Koordinator za odnose s medijima
ana at ccibh dot org
055 222 111
Karađorđeva 8, Bijeljina