Igre na sreću – dio rješenja, a ne problema
Položaj humanitarnih organizacija u BiH, zatim organizacija koje zastupaju interese ugroženih skupina (osoba s invaliditetom, žrtava nasilja, narkomanije, manjina po različitim osnovima, itd), omladinskih organizacija, kao i drugih kategorija stanovništva i društveno korisnih NVO-a, je izuzetno nepovoljan, opstaju uglavnom zahvaljujući stranim donatorima, prije svega jer još uvijek ne postoji sistemski uređeno pitanje finansiranja navedenih organizacija i kategorija stanovništva.
U isto vrijeme, neki globalno tradicionalni izvori za finansiranje socijalnih potreba pojedinaca ili grupa, njihovih organizacija, kao i drugih društveno korisnih organizacija u BiH se, namjerno ili slučajno, uglavnom ne koriste. Najbolji primjer za to jeste Zakon o igrama na sreću, koji se u svim razvijenim zemljama koristi upravo u gore navedene svrhe, pri čemu je altruistička i solidarna pozadina jasna – oni koji imaju previše da bi igrali igrre na sreću, posredno daju onima koji nemaju dovoljno za život, ili onima koji su spremni drugima direktno pomagati.
Zakoni o igrama na sreću u BiH daleko su nepovoljniji i neprilagođeni savremenim trendovima. Zakon o igrama na sreću RS donekle i tretira ovu problematiku, pa se značajan dio izdvaja za humantiranu ili socijalnu djelatnost, dok zakon u Brčko Distriktu, a posebno u Federaciji BiH apsolutno negira vlastitu svrhu na način da Ministrstvo finansija, diskrecionim pravom, sav prihod po osnovu igara na sreću usmjerava u svrhe koje u datom trenutku (nekoliko puta godišnje) smatra relevantim.
Ovaj projekat ima za svrhu da redefiniranjem statusa zakona o igrama na sreću u BiH, unutar socijalne i politke NVO sektora, osigura sistemsko rješenje finansiranja djela socijalnih potreba stanovništva, grupa i organizacija, kao i redovan izvor finansiranja za projekte, programe i organizacije sa prefiksom široko društvene korisnosti.
Projekat je podržan od Fonda otvoreno društvo BiH.
Cilj projekta:
- Doprinijeti poboljšanju pozicije i uticaja organizacija osoba sa invaliditetom kroz poboljšanje zakonskog okvira i jačanje uloge samih organizacija u tom procesu.
Podciljevi projekta:
- Poboljšati postojeću zakonsku regulativu u vezi sa igrama na sreću – Zakona u oba BiH entiteta i distriktu Brčko
- Tokom trajanja projekta unaprijediti međusobnu komunikaciju i saradnju među organizacijama osoba sa invaliditetom
- Ojačati odgovornost vlasti u upravljanju javnim finansijama smanjenjem trenutnog prava diskretnog odlučivanja vlasti o načinima i svrsi trošenja sredstava prikupljenih od igara na sreću